Ristilöödud konkurss kütab kirgi

by posted April 5, 2016 category Kruustangid, Riigihanked, Üldine turundusjutt

Jutt on loomulikult Nordica konkursist! Mis seal siis nii erilist oli? Osales 12 agentuuri ja esitati pisut üle paarikümne töö. Konkursis osalejatele raha ei makstud ja pärast said kõik suutäie naakuda võiduagentuuri väljatöötatud logo kallal. Nii on see käinud juba aastakümneid. Riigiamet ja konkurss – selline sõnapaar teeb ainult noorel reklaami-inimesel näpud märjaks. Kõik, kes meie alal kauem töötanud on, teavad, et nii need asjad käivadki.

Miks löödi Nordica konkurss risti?

Sellepärast, et ta on üks esimesi konkursse, kus agentuurid vabatahtlikult avaldavad oma konkursis osalenud töid. Lisaks järgnes reklaamimaailma säravamate tegelaste sõnavõttude laine, mis oma retoorika poolest oli ootamatult otsekohene. Minu meelest võiks kõikidel riigikonkurssidele järgneda säärane avalik laine ja mittevõitnud tööde arutelu.

Inimesed, ma tuletan teile meelde, et riik ei kuulu riigiametnikele, vaid meile. Ostame riigikodanikena riigilt riigiteenust ja riik on teenusepakkuja, mitte võimuorgan. Võimuorganiks peavad nad endid ise. Muide – kas te teate, et kui Nikolai 2. tapeti, siis tsaarivõim suri? Muidugi teate. Kas olete mõtelnud ka sellele, et kui tsaarivõim suri, siis sai tsaarist tavaline inimene, kelle kondid suvalisse mudamülkasse kaevati. Aga mis sai inimestest? Inimesed jäid ikka inimesteks. Seega – muutus ainult võimuinstants, mitte inimesed.

Kindlasti tahab mõni nüüd küsida, et kas ma tahaksin võimu kukutada? Kas ma tahaks riigiaparaati purustada? Kas ma sooviks riigiameteid ümber reformida? Ei soovi. Ma lihtsal tuletan meelde, kuidas asjad on.

Nordica konkurss

Praegusel juhul mängis üks riigiamet oksendamiseni läbitehtud stsenaariumi järgi sedasama labast näitemängu ja korraldas pettemanöövrina agentuuri konkursi. Veri osutus taaskord paksemaks, kui vesi ja võitja valiti kõige muu, kui töö sisu järgi. Big deal! Ma ei tea, kas Nordika logo on kole või ilus. Ma ei tea, kas ta sobib Nordicale või ei sobi, sest enamik tellimustöid on kliendi maitse projektsioonid. Ma ei soovi Nordica logo maha teha või taevani kiita – ta lihtsalt on selline, nagu on. Võiduagentuur tegi seda, mida ta tegema pidi ja taevastesse raamatutesse karmalisi võlgu sellega seoses ei märgita.

Nordica konkurss löödi risti ainult sellepärast, et aeg on küps.

Ootan huviga järgmiseid “üdini ausaid” riigiametite konkursse ja tragikoomilisi etendusi, mis saabuvad peale tõe avalikuks tulemist. Poliitilise korrektsuse huvides pean siiski mainima, et mitte kõik riigiametite poolt korraldatud konkursid ei ole pettemanöövrid ja mitte kõik otsused ei tehta enda huve silmas pidades. Rääkisin mõnda aega tagasi ühe endise legendaarse turundusjuhiga, kes praegusel ajal osaleb sageli riigikonkursside komisjonides. Ta ütles kuidagi nii, et tegelikult soovivad riigiametite esindajad pahatihti teha koostööd ikka mõne kindla agentuuriga. Selleks, et sina osutud selleks kindlaks agentuuriks tuleb teha kõva eeltööd ja lobi. Et ikka auväärt komisjonide liikmed sind teaksid ja tunneksid.

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *