Mõttetud reklaamid ja kallid reklaampinnad.

by posted August 18, 2010 category Üldine turundusjutt

Meie reklaamihorisont on tänasel päeval täis glišeesi ja harjumuspäraseid visuaalimustreid. Reklaamikene ise sageli kriitikat ei kannata, sest seal puudub põhiline: köitvus ning kontaktandmed.

Tikutops kui kogu firma väljendus

Vaadates näiteks Äripäeva väikeseid reklaamipindasi, on silme ees üksainus suur virr-varr. Iga kaupmees soovib tikutopsi suurusele pinnale ära mahutada lisaks tooteloetelule ka mahlaka visuaali. Ma aiman küll, et ilmselt see tikutopsi või paari suurune pind soetati viimase hetke pakkumisega ja kujundust ei olnud kusagilt võtta. Suures hädas pöörduti esimese kujundusprogrammi oskava inimese poole ja anti temale näpunäited, mismoodi peaks reklaam välja nägema.

Sarnased olukorrad tikuvad ka välimeediamaastikule ning ajuvabad reklaamtahvlid ripuvad raske raha kiuste nädalaid olulistel pindadel. Loomulikult on näha ka korralikke reklaame, mis täidavad oma eesmärki ning annavad hea ettekujutuse reklaamija sõnumist.

Sõber ei saa olla üksinda reklaamiagentuur, küll aga saab reklaamiagentuur olla sõber ning hea partner

Sõber on odav ja lihtne kasutada reklaami kujundajana, aga tema ei näe ettevõtte suuremat pilti. Ta ei taju, et erinevad väikesed reklaamikesed, täiesti erinevate visuaalide ja üleküllastatud kujundustega, raiskavad raha ja reklaamipinda. Kujundav sõber ei tea ka seda, et tikutopsi suurusele pinnale ei kanta kogu firma visuaalset mütoloogiat ja et igal reklaamil peab olema ka mingi tajutav viide, kust säärast kaupa või teenust soetada saab.

Aga mida siis teha?

Selle asemel, et raisata reklaamiraha pisikestel ettejuhtuvatele pinnakestele, tuleb tellida korralik ja strateegiline visuaal, mis oma puhtuse ja selgusega annab vaatajale koheselt edasi reklaamitava objekti ahvatlevad pooled. Samuti peaks kõikides ühe ettevõtte reklaamides olema äratuntav joon. Ehk siis mitte see joon, mille järgi tunned ära kõik mõttetud ja kirjud reklaamid vaid ettevõttele omane mõtestatud tunnus, mille järgi kujundatakse nii välimeedia pind kui ka pastakas.

Kuidas Eesti reklaamimaastik ära solgitakse

Ükski reklaami pind ei ole tasuta.  Enamus pindasid on väga kallid. Millegipärast on aga levinud tendents, et reklaami tegemise pealt saab kokku hoida, aga meediapinna rendi eest eriti mitte. Kui just reklaamikanal ise mõnda head pakkumist ei tee. Nii ilutsevadki internetis, ajalehes ning välimeediapindadel odavad reklaamid, mis on kalli raha eest reklaamipinnale üles riputatud. Justkui oleks reklaami ostmine ise juba see fakt, mis aitab kaupu ja teenuseid müüa, sõltumata sellest, kuidas näeb välja reklaam ise.

Toon näite:

interneti bänneri kujundamine: 500.-
meediapinna rent nädalaks: 15 000.-

ajalehe rekaami kujundamine: 670.-
pind ühe ajalehe ühes numbris: 8000.-

Milleks rentida meediaväljaandest kümneid kordi rohkem maksvat reklaamipinda ja siis riputada sinna üles ajahädas ja odavalt kujundatud reklaam? Selle asemel, et lasta mõjutada ennast reklaamikanalite ahvatlevatest pakkumistest – tuleks läbi mõtelda ettevõtte reklaamistrateegia ning tellida korralikud visuaalid, ning paigutada need siis vastavalt tegevusplaanile ja meediapinna iseloomule. Säärane lähenemine annab kordades tugevama effekti ettevõtte kasumlikkusele, kusjuures kokkuvõttes on reklaamindusele kulunud raha täpselt sama suur.

Levinud vead, mis tehakse bannerites ja printreklaamides:

 • iga järgnev reklaam on isemoodi, ei teki äratundmist
 • reklaamid on hästi kirjud ja ülekujundatud, infot paksult täis
 • tellitakse mõtlematult väikeseid pindasi, kuna nad on odavad
 • unustatakse reklaamile lisada kontaktandmed
 • oluline point on väikeselt ja vähemärgatavalt (kuna ta ei mahu ära)
 • reklaami tellitakse ühe kaupa ja võimalikult odavalt – ilma strateegiata
 • meediapinnad planeeritakse kaootiliselt ja heade pakkumiste laekudes – ilma strateegiata

4 Responses to Mõttetud reklaamid ja kallid reklaampinnad.

 1. Reklaamikene ise sageli kriitikat ei kannata, sest seal puudub põhiline: köitvus ning kontaktandmed.

  A. Ansip: “Tule taevas appi”

 2. Eero – pane teinekord oma nimi kah alla. Või siis töötav email. Ma ei saanud päris täpselt aru, mida Sa mõtlesid aga Sinu geniaalsus peitub selles, et oskad rääkida nende sõnadega, mida keegi teine on ütelnud. Nagu see Eesti legendaarne mees kes olevad rääkinud ainult vanasõnadega 🙂

 3. nime panin- eero
  töötavat emaili ei ole, sorri pole viitsinud üles seada, vist peaks.

  Aga miks ma Andruse abiga taevast appi kutsusin, oli see, et reklaamide põhipuuduseks kontaktandmed tõid kohe esimeses lõigus.
  Võibolla reageerisin üle, ehk räägid müügikuulutustest?

 4. Kui Sa oleksid mööblitootja Võrust ja Sa paneksid välja kuulutuse: kvaliteetsed mööbliesemed, kuid unustaksid lisada selle, kuhu tuleks helistada või kirjutada või tulla siis on see puhas nonsens ja raharaiskamine.
  Pikki aegu ilutses endise Kalevi kommivabriku kõrval, Tondi ärikeskuse vastas, Pärnu maantee ääres suur välimeedia plakat. Mäletan selles vaid mingit kobrast. Sellist, kes närib puutüve. Hoolikal uurimisel selgus, et kontaktandmeid ei ole. Ei saanud ka aru, et mida müüdi.

  Loomulikult ei pea Edgar Savisaare reklaamloosung sisaldama Keskerakonna peakorteri kontaktandmeid, kuna indentifitseeritav objekt on juba olemas.

  Tänan, et tähelepanu juhtisid.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *