Liiga täistopitud välimeediapinnad

by posted September 6, 2010 category Üldine turundusjutt, Välimeedia

Välimeedia on üks kallimaid reklaamipindasid üldse. Eriti veel suured: 6×3 m teede ääres olevad plakatid. Just need, mis on mõeldud autojuhtidele ja mõnevõrra ka kaassõitjatele. Kui auto liigub 50 km/h, siis juhi tähelepanu on suunatud maksimaalselt ümbritsevale liiklusele. Välimeedia jääb igal juhul tähelepanu järjekorras kolmandale või neljandale kohale.

Sõitsid mööda, vaatasid vilksti ja läinud ta oligi. Seega informatsioon, mis on paigutatud sellisele pinnale, peab olema äärmiselt lihtne ja köitvates toonides. Mida rohkem informatsiooni, seda vähem saab juht sellest aru.

Juba mõnda aega panen ma tähele, et Järve keskuse ees, rohelisel saarekesel on välimeedia plakat, millest on väga raske aru saada. Sõites jõudsin silmata vaid ratastoolis noormeest. Muidugist mõista mõtlesin, et tegu on Maanteeameti liiklusohutuskampaaniaga. Imestama pani mind ka asjaolu, et plakat oli üleni tumedates toonides ja peale ratastoolimehe oli seal ka mitu muud pilti, mida ma ei jõudnud kolmandal ega ka neljandal möödasõidu korral registreerida.

Isegi hoolimata sellest, et sõitsin 30 km/h, oli plakatil kujutletu liig, mis liig. Info üleküllus väga karmide nõuetega pindadel.

Loomulikult on see välimeedia kujundus üks sellistest, mis lihtsalt ette jäi. Samasuguseid vigu tehakse veel ja veel ja veel. Põhimõttel, et tuule suund on nord, nüüd on minu kord.

Kampaania teostajaks on Idea. Sealt ettevõttest on tulnud varasematel aegadel väga selged ja kergestimõistetavad sõnumid, mulle jääb mõistetamatuks, miks mindi nüüd lihtsama vastupanu teed. Ka sama kampaania veebilahendus ning teleklipp on rahuldavalt teostatud.

Lahkame pisut seda juhtumit, kuna tundub, et tegu on tüüpsituatsiooniga. Eesmärk on ikka vigadest õppimine ja tulevaste viltutegemiste vältimine.

Kampaania tellijaks on Haigekassa. Ilmselt vaadeldi kampaania planeerimise ja kujundamise aegu just selliseid visuaale:

Kõik on ju nii selge ja iseeenesest mõistetav. Kõike jõuame lugeda ja kõigest saame aru. Arvutiekraanilt välimeedia plakatite vaatlemine on üsna tänamatu tegevus, kuna harilikult ei suuda klient ette kujutada visuaali välimeedia olukorras. See tundub nii lihtne ja loogiline kõik, kuna pilt on väga ilus ja keeruline tehe – ülimalt lihtne.

Tegin väikese näidise selleks, et aru saada, kuidas autojuht tajub välimeediat. Ma tean, et see on karm, aga alati tuleks autojuhti pisut alahinnata. Me ei tea, millega ta parasjagu tegeleb. Me ei tea, kui palju ta jõuab välimeedia pinda silmitseda ja milline on tema taiplikkus. Proovige:

Kas jõudsite kõike lugeda ning mõista? Kahtlen selles.

Mõned näpunäited välimeedia pindade kujundamisel:

– kasuta erksaid toone
– ära too mängu rohkem kui kolm infoühikut
– ära kasuta keerulisi mõttekäike.
– testi visuaali võõraste inimeste peal
– esitle kavandeid nii, et välimeedia on monteeritud juba pildil oleva välimeedia pinna sisse.

Liiga täistopitud välimeedia pinnad ei tööta. Nad raiskavad raha ega anna sõnumit edasi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *