Kuidas teha oma veeb otsimootorisõbralikuks

by posted August 11, 2010 category Veebiteadmised

Taaskord teema, millest on tuhandeid kordi räägitud, nämmutatud ja taaskord räägitud. Ütlen kohe alguses ära, et midagi keerulist siin ei ole. Otsimootorite põhimõte on ju selles, et leida ja pakkuda otsijatele seda, mis internetis leidub. Mitte et kõik maailma veebitegijad peavad punnitama oma veebe otsimootoritele meeldivaks.

Ühe asja teeme enne veel selgeks: mitte SOE ega EOS ega OSE mingi muu keeruline asi, vaid SEO. See tähendab:

SEARCH ENGINE OPTIMIZED

ehk siis otsimootori sõbralikkus.

Oletame et kirjutad veebi mesilastest. Google.com leiab sinu veebist ilmselt üsna pea hulganisti sõnu “mesilane”, “mesitaru”, “emamesilane” jne ning kui otsija teeb google.com ist otsingu “mesilane” siis ühena otsitulemuste seas on ka sinu mesilasveeb.

Lihtsad faktikesed, mis tuleb meeles pidada on näiteks piltide nimetamine. Kuna google otsib lisaks tekstis leiduvatele märgusõnadele ka pildinimede, alt tekstide ja allkirjade järgi, siis nendest moodustuvad tulemused piltiotsigusse. Tavaline harjumus on see, et nii nagu pilt vebeiredaktorini jõuab, nii see ka üles pannakse. Parimal juhul pannakse talle normaalne pildiallkiri. Tegelikult peab kõik “img00232.jpg” taolised nimed muutma loogilisteks nimedeks nagu näiteks: mesilaste-sylem-ounapuu-peal.jpg. Sedasi leiab google sinu veebi ja pildid palju kergemini üles.

Võtmesõnad ehk keywords

Kindlasti tasub need märgusõnad enda jaoks selgeks mõtelda ja sisestada vastavatesse kohtadesse koodis või siis administreerimisliideses. Tervet tööpäeva nende väljamõtlemisele raisata ei tasu ja 5000 krooni spetsiaalsele firmale nende väljatöötamise eest maksta kah ei tasu. Võtmesõnad on ainult üks osa otsimootori sõbraliku veebi loomisel.

Kuidas ikkagi google.com leiab sinu mesilasveebi?

1. loeb läbi kogu veebisisu, kontrollib võtmesõnade vastavust veebisisule
2. vaatab üle kõik pildid
3. uurib, kas veebil on sisukaart (mitte menüü vaid mittenähtav loend serveris)
4. loeb kõiki pealkirju
5. loeb kõiki sildikesi (tag)
6. loeb kõiki pealkirju, linke, alamlinke
7. otsib mujalt viiteid sellele veebile
8. uurib külastatavust

Loomulikult käib see kõik veebirobotil väga kiiresti ja mingit pikka lugemist koos kuuma kohvitassiga ei toimu. Kõik, mis on, pannakse kirja, jäätakse meelde ja asi vask.

HOIATUS!

Mitte kunagi ärge pange veebi midagi sellist, mis on vale ja mida te ei tahaks googli otsingutulemite seas näha.

Miks?

Sellepärast et google.com ei unusta!
Toon lihtsa näite: tehti veeb valmis ja kuna hinnakiri ei olnud veel valmis, siis kirjutati “hinnad” lingi alla: Siia tulevad meie hüper super macho hinnad. Google luges selle kõik läbi ja jättis meelde. Hiljem seostas google firmanime koos “macho hinnad” nimelise sõnapaariga. Seda ei saa muuta! Seda ei saa maha võtta! Google.com peale ei saa kaevata. Ma võiks tuua ka mahlakamaid näiteid, aga ei soovi ropendada siin.

Aga millal minu veeb siis saab esimeseks google.com otsitulemuste seas?

Sellega on keerulisem lugu: kui näiteks mesilaste teemat käsitleb veel 230 veebi Eestis ja sina sisenesid veebimaailma alles paar nädalat tagasi, siis ei ole väga kiiret tulemust loota. Kõik võtab aega. See, kes esimesena googlile meelde jäi ning kes täidab kõiki otsimootorile meeldimise klausleid, see oli on ja jääb esimeseks. On olnud juhtumeid, kus ise ei soovitagi olla esimene otsitulemuste seas, aga kõik juhtus lihtsalt kogematta.

Aga saab ju osta reklaami ja märgusõnu!?!?!

Jah – muidugi on olemas ka makstud otsitulemused, aga kes siis neid loeb! Lisaks peab ka google.com kusagilt oma raha teenima. Muidugi lähevad kõik firmajuhid niiskeks siis kui näevad oma makstud tulemusi kõige esimeste seas AGA…

… kas te ise klikkate makstud tulemuste peale? Nad tunduvad kuidagi nagu võltsid või valed. Nad on nagu reklaam ju! Lisaks on iga euro, mis raisatakse makstud tulemuste tellimiseks sulaselge raiskamine. Selle arvelt võiks parem oma veebi korrastada, juhtida sinna hulgaliselt veebikülastajaid, klikkajaid, uurijaid. Sokutada viiteid oma veebile – teistesse keskkondadesse.

Siit skeemilt peaks välja tulema see, kui kasulikud on otsimootorid ja sotsiaalmeeida saidid.

Googlile meeldib sotsiaalsus! Ja see ei ole pelgalt sõnakõlks. Kui sinu mesilaste veebis ei ole palju külalisi, siis facebookis on neid miljonite viisi!!! Miks mitte kasutada ära säärast suurt ja tasuta süsteemi? Miks mitte kajastada oma tegemisi ja PIDEVALT LINKIDA OMA KODULEHELE! Googlile see meeldib. Miks mitte kasutada ära mesilastega seotud foorumeid – sinna lisatud link on alati palju rohkematele kättesaadav kui ainult sinu veebi külastajatele.

Kokkuvõte

Iga koduleht on võimalik tõsta heale kohale otsimootorite tulemustes. Et seda saavutada, on vaja natuke asja uurida, mõtelda ja tegutseda. Otsimootori sõbralikuks tegemine EI MAKSA RAHA. Seda saab teha kõik ise ja tasuta. Otsimootorisõbralikkus on kasulik igale ärile ja blogipidajale.

Juhul kui te ei jõua ennast selle kõigega kurssi viia, siis konsulteerige laske endale selgitada põhitõdesi ja nippe. Laske hinnata oma veebi võimalusi. Kui maksate millegi eest, siis olgu see alati õng, mitte kala. Tellige konseptsioone, lähenemisi ja meetodeid.

 

sumeda valguslinnu tiivalöök

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *