Kuidas kontrollida ise oma meediaeelarvet

by posted November 17, 2016 category Üldine turundusjutt

Arenevas kapitalistlikus majandusalas tunneme pidevalt eelarvelist survet oma tegevustele. Küll peame kärpima firma kontoriruumide remondiarvet, küll reklaami arvet. Üldine käitumismudel eelarveliste vahendite kitsendamisel ongi see, et esimesena lõpetatakse ära igasugune reklaamitegevus kui mõttetu kulutus.

cq5dam-resized-img-585-low-time1447941883709Kõige viimasena müüakse maha muideks need suured, mustad, paarisajatuhandelised džiibid. Jah, needsamad, mille raha eest oleks võinud tellida ettevõttele teise turundusaasta!

Tegelikkuses tehakse reklaami ikka endiselt edasi, aga sellisel moel, mis tundub kõige kuluefektiivsem. See tähendab, et kõik soodus-, odav-, allahindlus- ja uudistoodete esitluspakkumised on väga oodatud. Üldiselt ongi nii, et turundusega tegelevate inimeste telefonid on punased kõiksugusest pakkumistest, mis neile soojalt ja suisa kuumalt kätte toimetatakse.
Sinna hulka kuuluvad nii pabermeedia eriväljaanded kui raadiokanalite imeodavad eetriajapakkumised. Rääkimata suurepärastest võimalustest esitleda oma logo kusagil kontserdi seinal või heategevusliku klipi viimase sekundi seas. Keskmise Eesti turundaja tunnebki ära selle järgi, et ta žonglöörib imeosavalt odavpakkumiste bingol ja teenib seeläbi ettevõttele virtuaalseid tuhandeid eurosi. Ettevõtte meediaplaan on üldiselt puudu või sellest lihtsalt ei peeta kinni, kuna kogu aeg tulevad nii head pakkumised.

See on viga!

159706-357x421-kitten

Väike kiisu, kes ei saa aru, et mida ta nüüd valesti tegi.

Ülalkirjeldatud tegevus on tavapärane ja kahjuks läheb sedasi kaduma ettevõtte bränd. Samuti on sedasi väga lihtne taevasse lasta oma meediaeelarve ja eirata totaalselt ettevõtte aastaeesmärke. Erinevatel pindadel, juhuslikes kanalites ja aegadel ilmuvad reklaamitükid ei täida ettevõtte turunduseesmärki kohe üldse. Mis siis, et turundusinimene tellis isiklikult sinna pinnale reklaami oma vennatütrelt. Turundusinimese seisukoht on sageli palju lihtsam, kui ettevõtte turunduslike eesmärkide täitmine: see on iseenda eksistentsi õigustamine. Käib sedasi, et näidatakse ülemusele seda allahindlusprotsenti, mida vastava pakkumise esitaja andis. Loomulikult mõjub selline pailapselik käitumine firma juhtidele positiivselt – meie väike turundustiiger sai niiiiii suure allahindluse.
Tegelikkuses on meediakanalitel samamoodi oma sooduspakkumistega müügikampaaniad. Keegi ei küsi tegelikku vaadatavust, loetavust, kuulatavust ega sihtgruppi. Mis kasu on ülisoodsalt saadud raadioeetriajast, kui klippi lastakse sellises raadiojaamas, kus on vale sihtgrupp? Mis mõte on 1/4 suurusel printreklaamil, mis on kiiruga tellitud ja upub teiste samasuguste juhupakkumiste hulka.

Ja üldse: mis kasu on reklaamist, mis avaldatakse lihtsalt sellepärast et tuli hea pakkumine? Või kas reklaami tulebki teha sellepärast et saadakse hea pakkumine? Omaenese naha päästmiseks paugutatakse Eestis kümnete ettevõtete turunduseelarve lihtsalt taevasse ja kiideldakse suurte allahindlusprotsentidega. Harilikult on kogu turundusassortiis veel üks kriteerium: et ettevõtte juhtkond märkaks reklaamikanalis oma reklaami. Kahtlemata on see ülioluline seik aga annab käibe tõusule väga vähe juurde.

Kuidas tõsta reklaami abiga ettevõtte käivet?

Reklaam on ju sihtgrupi mõjutamine enesele soovitud suunas. Seetõttu peab kogu reklaamitegevus olema planeeritud. Sõltumata, kas võetakse viimasehetke pakkumisi või broneeritakse pind aasta alguses, peab iga pisikene reklaamikillukene täitma ettevõtte turunduslikke eesmärke. Tuletan siinkohal meelde, et turunduse eesmärk ei ole see, et turundusinimesed hoiaksid turunduseelarvest kinni, vaid müükide tõstmine. Reklaam, mis ei tõsta müüke, teenib kasumit kellegile teisele, kui reklaamitellijale. Reklaamikanalile näiteks. Reklaam tõstab sinu ettevõtte käivet sellisel juhul, kui ta on planeeritud ajas, kohas ja annab edasi planeeritud sihrgrupile planeeritud sõnumit.
Sõltumata sellest, et paljud Eesti turundajad ei tea googli reklaamidest, sotsiaalmeediast ega sisuturundusest midagi, on ka need kanalid ikkagi reklaamikanalid. Nende kanalite ääres peesitavad samamoodi tuhanded ja sajad tuhanded inimesed, kes sooritavad igapäevaselt poest oste. Klassikalised reklaamikanalid on samuti väga olulised ja hoolimata maailmalõpuennustustest peame ütlema: nad jäävad kestma ja töötavad väga hästi.
Igal reklaamikanalil on oma otstarve ja koht aastases meediaplaanis. Aastane meediaplaan omakorda tagab aastase müügiplaani täitumist. Iga reklaamisõnum peab sobituma tervikpilti täpselt samahästi kui sinu lapse eile õhtul kaduma läinud Lotte pusle tükk.

See, et sa annad reklaami avaldamise arvele allkirja ja saadad selle raamatupidamisse, ei tee sinust veel oma meediaeelarve peremeest!

super-summ-2015Selleks, et teie ettevõtte turundus ei oleks Eesti Loto loterii loosimine, tuleb teha turundusplaan ja ka meediaplaan. Igal reklaamil ja sõnumil on oma koht ja oma hind. Meediplaan peab omakorda töötama koos turundusplaaniga ja need kaks selli peavad omakorda olema osake ettevõtte aastaplaanist. Meediaplaanis pannakse paika ja nähakse ette kogu ettevõtte turunduspillerkaar, hoolimata kanali uudsusest või konservatiivsusest. Tean mitmeid ettevõtteid, kus digitaalsed kanalid on midagi, mis ei kuulu ettevõtte turundusplaani ja kui turundusjuht peab mõne reklaami tellima,
mis ei mahu eelarvesse, siis tuleb arve peale kirjutada “digitaalne hookuspookus”. See ajab üldiselt kõigil rahakontrollijatel tähelepanu täiesti sassi ja juhtme kokku ning rahakotirauad käivad korraks plaksuga lahti ja kinni.

Meediaplaan ongi vastus küsimusele,

et kuidas kontrollida ise oma meediaeelarvet. Ei – tegelikult see on pool vastust. Meediaplaanist kinnipidamine on teine pool vastusest. Meediaplaanis nähakse ettevõtte aastasele meediaeelarvele ette täpne kasutus, mis tagab ühtlasi ka kõiksugu strateegiate ja brändide säilimise. Meediakanalite bingohinnad säilivad, sest plaani on võimalik sisse kirjutada ka viimase hetke pakkumiste assortii. Tegelikult meeldib ka meediakanalitele igasugune plaanide tegemine ja mahtude eelkalkuleerimine.

Naase nüüd oma meiliboksi juurde ja kustuta sealt ära need viis viimasehetke pakkumist. Tee seda lihtsalt profülaktika pärast – näita, et sa suudad!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *